Misja
Starzejemy się w niespotykanym dotąd tempie. Mediana wieku w Europie to 44.5 lata (2023). Prognozy GUS wskazują, że w roku 2030 r. będzie w Polsce 10,3 mln osób powyżej 60 r.ż., a w 2060 r. 11,9 mln, czyli 38,3% społeczeństwa. Sytuacja osób starszych w Polsce w 2022 r.
Rynek globalny w podobnym zestawieniu prezentuje się następująco: w 2022 roku na świecie żyło 771 milionów osób w wieku 65 lat i starszych, do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 1,6 miliarda. UN, World Population Prospects (2024)
Postępujący rozwój medycyny, poprawiające się warunki bytowe i technologia znacząco wpłynęły na wydłużenie długości życia na całym świecie. Jako społeczeństwo dopiero uczymy się wykorzystywać potencjał osób starszych, nadal aktywnych i pełnych życia. Jako jednostki w zglobalizowanej wiosce musimy stawić czoła samotności i zmianom rzeczywistości postępującym w zawrotnym tempie. Esteban Ortiz-Ospina (2020)
Jednocześnie jesteśmy świadomi trudności, z jakimi borykają się osoby odpowiedzialne za opiekę nad najstarszym pokoleniem. Dziś rzadko żyjemy w domach wielopokoleniowych, a tempo życia sprawia, że coraz trudniej znaleźć czas na zapewnienie seniorom odpowiedniej opieki. Przyzwyczajeni do nieustannej komunikacji bezprzewodowej, wpadamy w panikę, kiedy komunikacja telefoniczna zawodzi.
Tworząc CLine, naszym celem jest zapewnienie dobrostanu wszystkim członkom społeczeństwa. Kluczowym elementem tego działania jest usunięcie barier utrudniających efektywną komunikację.
Wizja
Nasze stacjonarne urządzenie zapewnia nie tylko niezawodność, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i spokoju zarówno osobom starszym, jak i ich bliskim.
Łatwa obsługa CLine przy szerokiej gamie funkcji pozwala utrzymać kontakt z rodziną, zapewnia rozrywkę i wspiera aktywność seniorów. To centrum zarządzania domem i zdrowiem jego mieszkańców. Dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
System rekomendacji wydarzeń proponuje użytkownikowi wydarzenia, które potencjalnie mogą go zainteresować i na które może się wybrać. Starsze osoby z wielu powodów mają ograniczony dostęp do zasobów Internetu, a znalezienie pożytecznych informacji jest dodatkową trudnością. System cyklicznie wyszukuje interesujące treści i w intuicyjny sposób przekazuje je użytkownikowi.
Już od rana system zachęca do podejmowania aktywności fizycznej w formie spacerów i innych preferowanych przez użytkownika form aktywności. Osoby samotne często mieszkają blisko siebie, a codziennym funkcjonowaniu nie mają okazji się poznać. CLine proponuje użytkownikom osoby, z którymi mogłyby nawiązać kontakt. Odbudowuje tradycyjne więzi społeczne i odbudowuje poczucie wspólnoty.
Etymologia
CLine to nazwa, na którą składają się dwa elementy: nazwa dźwięku i linia. C, jako pierwszy dźwięk oktawy, symbolizuje początek, fundament i uniwersalność. Line natomiast odnosi się do nici, które łączą ludzi, tworząc złożoną sieć relacji. Niczym nuta, która rozpoczyna melodię i jednocześnie łączy się z innymi dźwiękami, tworząc harmonijną całość. Line przywodzi na myśl także linię brzegową, łączącą ląd z morzem, przeszłość z przyszłością. To połączenie uniwersalnych symboli z lokalnymi korzeniami nadaje nazwie CLine głębi i wyjątkowości. C jako początek, Line jako ciągłość – razem tworzą awangardową całość.
Pozdrawiam Babcię Celinkę, rocznik 1926.